USA

30 października 2020

Salem: Halloween w mieście czarownic

Tagi: , , , , ,

Salem – miasto, które swą sławę zdobyło po procesach czarownic w 1692r. Gęsiej skórki dostaję tuż po wyjściu na peron. Może za lekko się ubrałem? W każdym razie moja wyobraźnia przełącza się na najwyższy bieg.

Do Salem przyjeżdżam tuż przed Halloween. Straszące dynie wyglądają przez okna domów, na gankach wiszą czarownice, zjawy, upiory i wilkołaki. Olbrzymie owady i kraby wspinają się po elewacjach, a w sklepowych witrynach siedzą kościotrupy. W jednym z przydomowych ogródków w wannie leży zakrwawione ciało kobiety, w misce obcięta głowa, a olbrzymia pajęczyna oplata ogrodzenie. Za rogiem przyczaił się wampir. Co chwila oglądam się za siebie. Tak na wszelki wypadek…

Polowanie na czarownice

To niewielkie amerykańskie miasteczko w stanie Massachusetts w Nowej Anglii założyli w 1626r. angielscy rybacy. Nazwę zaczerpnęli od hebrajskiego słowa szalom – spokój. Jednak w Salem spokojnie nie było. Wszystko przez zdarzenia z 1692 roku.

Zaczęło się od niewytłumaczalnych zachowań kilkuletniej Betty Parris, córki pastora i jego siostrzenicy Abigail Williams. „Wierzysz w czarownice?” – pyta głos w ciemnej sali Muzeum Czarownic przy Washington Square, w którym za chwilę poznam mrożącą krew w żyłach historię. „Dziewczęta rzucały się w szale, w napadach podobnych do epilepsji. Przerywały nabożeństwa, wykrzykiwały słowa w nieznanych językach, miały uczucie wbijania igieł w ciało, ciskały przedmiotami, chowały się pod meble. Sprowadzony lekarz nie znalazł żadnego uszczerbku na zdrowiu fizycznym dziewcząt, uznano je więc za opętane przez diabła” – słyszę. Twierdziły, że zaczarowały je żebraczka Sara Goods, stara kobieta Sara Osborne i murzyńska niewolnica, Tituba.

W Salem rozpoczęło się prawdziwe polowanie na czarownice. Głównymi jego sprawcami byli trzej miejscowi sędziowie. Za opętanych uznawali tych, którzy nie tylko zachowywali się w niewytłumaczalny dla nich sposób, ale też np. źle się prowadzili, niezbyt skromnie się ubierali czy też zaniedbywali dzieci. Do więzienia trafiły także kobiety wskazane przez opętane dziewczynki. Tituba zaczęła wtedy podawać nazwiska innych osób, które miały mieć kontakty z czarną magią. Tych, którzy przyznawali się do stosowania magicznych praktyk, wypuszczano na wolność. Pozostałych czekała śmierć. Zabito 13 kobiet i 7 mężczyzn. Wieszano ich na szubienicy, a 80-letniego farmera zmiażdżono kamieniami. Histeria trwała do połowy 1963r. Procesy skończyły się, gdy podejrzenie o czary padło na żonę jednego z sędziów.

Dawka strachu dla każdego

Dziś nie brak opinii historyków, że prawdziwą przyczyną oskarżeń o paranie się czarną magią były sąsiedzkie zatargi. Część badaczy doszła do wniosku, że za prześladowaniami kryły się wendety i spory o ziemię.Nawet jeśli faktycznie tak było, to skąd w takim razie dziwne zachowanie mieszkańców? Tu głos zabierają naukowcy: halucynacje mógł powodować sporysz – przetrwalnik grzyba atakującego żyto, jęczmień, pszenicę i ryż. Zawiera alkaloidy podobne do LSD, a zatrucie nim było określane jako „ogień świętego Antoniego”. Jest i druga teoria mówiąca o panującym w okolicy wirusowych zapaleniu mózgu.

Jednak wiara w czarownice pozostała. Przynajmniej wśród turystów, którzy do Salem przybywają po dawkę strachu. Sprzyja temu atmosfera starych, drewnianych domów, w których zapewne straszy, cmentarz z XVII-wiecznymi grobami i przechadzający się upiornie ubrani mieszkańcy.

Oprócz Muzeum Czarownic jest Muzeum Lochów i Wiedźm, diabelski młyn czy pokój strachów. Do tego niezwykłe sklepy wprowadzające nas w świat magii i gabinety wróżek, które postawią tarota albo spojrzą w szklaną kulę.

Przede wszystkim jednak odbywa się tu co roku największe w USA halloweenowe party. Przez cały październik Salem jest stolicą upiorów. Codziennie odbywają się przebierańcowe imprezy, aż do 31 października, kiedy to rusza słynna nocna parada duchów, kościotrupów, zjaw, wróżek i czarownic. Strach się bać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *