Samoloty

29 maja 2020

Tak zmieni się latanie!

Tagi: , , ,

Sprawdzanie temperatury przy wejściu do terminali, wstęp tylko dla pasażerów z biletami, dystans społeczny, obowiązek noszenia maseczek, ograniczenie korzystania z placów zabaw oraz palarni. Odwiedziłem lotnisko Chopina w Warszawie i sprawdziłem, jak będą wyglądać podróże lotnicze w nowej rzeczywistości.

Od 1 czerwca Polskie Linie Lotnicze LOT wznawiają połączenia krajowe, a od połowy czerwca mają powrócić loty międzynarodowe.

Co się zmieni na lotnisku

Jedna z najważniejszych zmian jest ta dotycząca zasad przebywania w terminalach zarówno odlotu jak i przylotu. Na żaden z nich nie mogą wejść osoby bez ważnych biletów lotniczych. A każdy pasażer będzie miał badana temperaturę. Ustawione zostały skanery pokazujące ciepłotę ciała.

Na lotnisku pojawiły się również taśmy wyznaczające ciągi komunikacyjne przy wejściach do portu oraz automaty z jednorazowymi maseczkami po 3,5 zł za sztukę i rękawiczkami ochronnymi – także po 3,5 zł.

Wszędzie są także naklejki przypominające o dystansie społecznym 1,5 m, zablokowano także środkowe siedzenia w rzędach krzesełek w hali odlotów (zmieniono także układ ich ustawienia, tak aby było więcej odległości pomiędzy pasażerami). W wielu miejscach zamontowano dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk.

– W celu ograniczenia bezpośredniego kontaktu między pasażerami a pracownikami lotnisk np. w punktach informacji, kontroli paszportowej czy odprawy zostaną zainstalowane ekrany ochronne. Pracownicy lotnisk będą zaopatrzeni w sprzęt ochronny, a terminale będą regularnie czyszczone i dezynfekowane – mówi mówi Piotr Samson Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Co się zmieni na pokładzie samolotu

Urząd Lotnictwa Cywilnego razem z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotował ulotki z nowymi zasadami bezpieczeństwa. Pasażerów prosi się w nich, aby na swój lot odprawili się on-line i ograniczyli bagaż podręczny.

Podczas lotu personel pokładowy będzie nosił maseczki ochronne oraz rękawiczki.

Pasażerowie podczas całej podróży i podczas pobytu na lotnisku także muszą nosić maseczki (zaleca się ich zmianę co 4 godziny).

Ograniczony będzie serwis pokładowy – bez ciepłych posiłków, a napoje i zimne przekąski otrzymamy w indywidualnych opakowaniach. Po wylądowaniu obsłudze trzeba oddać wypełnioną Kartę Lokalizacji Podróżnego.​

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *