Chiny

24 stycznia 2020

Prezenty na Chiński Nowy Rok

Tagi: , ,

Podczas obchodów Chińskiego Nowego Roku prezenty mają wielkie znaczenie. Wręcza się je podczas wigilii nowego roku. Najważniejsze by nie zawstydzały lub wprowadzały w zakłopotanie obdarowywanego – nie mogą być bardzo drogie, ale też nie powinny być tanie.

Chiny_shutter_jarmark1

Podarki wręcza się w ozdobnych pudełkach lub torebkach. Pamiętajcie, że szczęśliwe są kolory czerwony i złoty, zaś czarny i biały to kolory śmierci.

Zupełnie inne prezenty Chińczycy wręczają przyjaciołom, inne rodzicom i dziadkom, a jeszcze inne dzieciom. Przeczytajcie nasz prezentowy poradnik!

DLA PRZYJACIÓŁ

Przyjaciele są bardzo ważni. Dlatego ich obdarowuje się herbatą, zestawem do parzenia herbaty, alkoholem (jeśli piją) i papierosami (jeśli palą).

Chiny_shutter_papieroski

Można też im przynieść owoce. Najbezpieczniejsza zdaje się być herbata, którą Chińczycy uwielbiają. Owoce „na prezent” obwiązuje się czerwoną wstążką. Ważną symbolikę mają jabłka i pomarańcze oznaczają odpowiednio bezpieczeństwo i szczęście.

Chiny_shutter_owoce

DLA RODZICÓW I DZIADKÓW

Mogą być: kapelusz (byle nie zielony, bo ten oznacza niewierną żonę lub rogacza), rękawiczki, szalik i ciepłe ubrania. Generalnie: seniorom przynosi się podarki służące zdrowiu i sprawiające im przyjemność. Jeśli dobrze znasz gospodarzy możesz nawet podarować im grzebień (do masażu głowy) czy urządzenie do masażu stóp – wszak w chińskiej medycynie masaż stóp uważany jest za łagodny i skuteczny sposób, by poprawić ukrwienie i zregenerować ciało.

Chiny_shutter_rekawiczki

DLA DZIECI

Słodycze, zabawki (mile widziane są lalki Barbie, zdalnie sterowane auta, a dla nastolatków szachy), ubrania, książki, przybory szkolne (np. pędzle do kaligrafii, pióra do pisania) i… czerwone koperty z pieniędzmi. Bez takich prezentów nie odwiedzajcie dzieci w Chiński Nowy Rok.

Chiny_shutter_dzieci

TEGO NIE DAWAJCIE W PREZENCIE

  • Rzeczy w kolorze czarnym lub białym. Kolorem szczęścia w Chinach jest czerwony. Zaś biel i czerń wykorzystywana jest podczas pogrzebów, dlatego nie pakujcie prezentów w opakowania w tych kolorach.
  • Naszyjniki, krawaty i paski można wręczać tylko osobom najbliższym jak mąż czy żona.
  • Zielony kapelusz oznacza, że żona jest niewierna albo mąż to rogacz. Unikajcie takich prezentów, bo wpadniecie w tarapaty. To może być koniec przyjaźni z gospodarzami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *