Chiny

23 stycznia 2020

Czerwona koperta z pieniędzmi. Bez niej nie ma chińskiego Nowego Roku. 

Tagi: , , , , ,

W Chinach hong bao czyli czerwona koperta jest symbolem szczęścia, bogactwa, powodzenia w interesach. Odpędza złe duchy. I wręcza się w niej dowody wdzięczności. Chiny_koperta1Hong bao obdarowuje się dzieci i nastolatków, chociaż czerwone koperty dostają także babcie i dziadkowie. Wręczane są podczas rodzinnej kolacji w wigilię Nowego Roku. I chociaż nie ma ustalonej kwoty, jaką powinno obdarować się najbliższych, to wiadomo, że nie może to być liczba nieparzysta – według Chińczyków ta przynosi nieszczęście i taką sumkę, owszem można wręczyć, ale przy smutnej okazji jaką jest pogrzeb. Wówczas rodzina zmarłego dostaje pieniądze, ale w białej kopercie, gdyż ten kolor w Chinach jest symbolem żałoby. Są od tego też wyjątki. Jednym z nich jest ślub, kiedy nowożeńcom można podarować nieparzystą kwotę, trudną do podziału co ma mieć dobry wpływ na ich wieczną miłość.

Jak podaje serwis coslychacwbiznesie.pl Chińczycy coraz częściej przekazują hong bao czyli „szczęśliwe pieniądze” schowane w kopercie, za pośrednictwem Internetu. Global Times opublikował wyniki ankiety, z których wynika, że  jedynie co dziesiąta osoba w wieku od 18 do 30 lat nie korzysta z sieci w swoim smartfonie, zaś wyniki badań niedawno przeprowadzonych w Szanghaju wskazują, że ponad połowa osób woli otrzymać hong bao bezpośrednio na swoje internetowe konto bankowe.

à propos dowodów wdzięczności w kopertach. W Chinach powszechnym zwyczajem jest obdarowywanie pieniędzmi lekarzy czy nauczycieli. Łapówki w kopertach trafiają też do skorumpowanych urzędników.

Chiny_koperta3

Skąd wzięła się tradycja wręczania czerwonych kopert? Różne są na ten temat teorie, choć ta najbardziej prawdopodobna mówi o starszych osobach, które w czasach dynastii Qing (1644-1912) wiązały monety za pomocą czerwonych wstążeczek, co miało uchronić je chorobami, a nawet śmiercią. Przez następne lata czerwone wstążeczki zastępowano czerwonymi kopertami –  maszyny drukarskie były coraz popularniejsze Dzisiaj czerwone koperty wręczają sobie Chińczycy na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *