Włochy

12 lipca 2019

Bolonia. Poznajcie kulinarny skarbiec Włoch

Tagi: , , , , ,

Region Emilia-Romania uznawany jest za włoski skarbiec kulinarny. I trudno się z tym nie zgodzić. To stąd przecież pochodzą ser parmigiano-reggiano, szynka prosciutto di Parma czy tradycyjny ocet balsamiczny z Modeny. Brzmi pysznie? A to dopiero początek nie tylko kulinarnych doznań. 

Mieszkańcy Bolonii, stolicy regionu, twierdzą, że to u nich je się najwięcej we Włoszech. Jeśli wpadniesz tutaj na weekend, to radzę nie spędzać kilku dni za stołem, tylko ruszyć w miasto.

Ugotuj obiad

W Bolonii poszedłem na kurs gotowania znaleziony na stronie cesarine.it. Wybrałem gotowanie w domu Rosy, prawniczki, która w mieszkaniu przy Via dell’Indepenza – głównej ulicy handlowej, wraz z koleżankami organizuje m.in. lekcje robienia makaronów. Wyrabialiśmy więc ciasto na tagliatelle, pod jej okiem przyrządziłem też klopsiki, lasagne z sosem bolońskim, a na deser tiramisu. Za warsztaty zapłaciłem ok. 350 zł – nie było tanio, ale pysznie.

Otwórz okienko

Podczas spaceru nie tylko spalisz kalorie, ale poznasz miejskie tajemnice. Jedną z nich jest okienko przy via Piella nr 16. Wystarczy je otworzyć, by przekonać się, że Bolonia to mała Wenecja. Piccola Venezia to mały kanał w stylu weneckim. Od XII w. w Bolonii budowano sieć kanałów handlowych. Dziś większość z nich przykrywają ulice.

Zobacz dwie wieże

Noszą nazwy Asinelli i Garisenda. Znajdują się w samym centrum i obok fontanny Neptuna, bazyliki Świętego Petroniusza i Uniwersytetu Bolońskiego są symbolem miasta. Wieki temu takich wież stało w Bolonii ponad 180. Służyły jako wieże obronne albo do mieszkania. Garisenda ma 47 m wysokości, zaś Asinelli sięga aż 90 m.
Za 5 euro po 498 stopniach można wejść na jej szczyt i zachwycić się panoramą miasta. Wokół wież są galerie sztuki i sklepy sprzedające świeże makarony.

Odkryj kolor

Czerwień to główny kolor miasta. Są w nim mury miejskie i dachówki większości budynków. W przeciwieństwie do innych włoskich miast, gdzie dominuje jasny kamień, w Bolonii króluje czerwona cegła. Bolończycy przyznają, że ich miasto czerwone jest też ze względu na poglądy.

Kup słynny ocet

Wypożycz auto i rusz w stronę Modeny, by poznać historię i metodę wytwarzania octu balsamicznego. Ten w regionie Emilia-Romania produkowany jest od czasów średniowiecza. Zatrzymując się w rodzinnej fabryczce Acetaia Bonini, przekonasz się, jak powinien smakować aceto balsamico di Modena. Ten najlepszy to produkt co najmniej 12-letni. Za buteleczkę 100 ml trzeba zapłacić co najmniej 250 zł. balsamicobonini.iz

Zostań fanem motoryzacji

Wizyta w Muzeum Ferrari sprawi, że zaniemówisz z wrażenia. Pochodzący z Modeny Enzo Ferrari, jeden z królów włoskiej motoryzacji, był prawdziwym wizjonerem. Jego samochody do dzisiaj są cackami, na które stać najbogatszych. W muzeum zobaczysz nie tylko czerwone bolidy, lecz też modele sprzed lat, w tym 125 – pierwszy samochód zbudowany przez Ferrari w latach 40. ub. wieku. To dopiero jazda!

INFORMACJE PRAKTYCZNE

DOJAZD

Bezpośrednie lotnicze połączenia z Polski do Bolonii oferuje linia Ryanair, np. lot z Warszawy- -Modlina kosztuje ok. 450 zł w dwie strony

NOCLEG

W Bolonii spałem w pokoju wynajętym przez serwis Airbnb, za noc płaciłem 159 zł. Mieszkanie było w samym centrum. W Modenie spałem w hotelu Canalgrande, 380 zł za noc.

SPRAWDZONY PRZEWODNIK

Barbara Stolecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *