Austria

22 maja 2019

Sprawdzone miejsce: Zell am See-Kaprun

Tagi: , , , ,

Austria latem? Do tej pory ten kraj istniał dla mnie tylko zimą, na nartach. Tymczasem region Zell am See-Kaprun jest wymarzonym miejscem na aktywne wakacje.

Świetne trasy trekkingowe, rowerowe, krystalicznie czyste jeziora, loty na lotniach i paralotniach, niezłe jedzenie, trunki i zachwycające Wysokie Taury. Oto moje propozycje na aktywne lato w austriackich Alpach.

1.Wsiądź na rower

Na rozgrzewkę proponuję rowerową przejażdżkę wzdłuż jeziora Zeller albo, jeśli wolicie, do Zell am See, Bruck czy Kaprun. Gęsta sieć ścieżek rowerowych i bocznych dróg, przy których są kawiarnie, zajazdy i punkty widokowe na okolicę, zdecydowanie uprzyjemniają jazdę. Warto wypożyczyć dwukołowiec ze wspomaganiem elektrycznym. E-bike na cały dzień kosztuje 25 euro. Bez ładowania można na nim przejechać 70 km – i nie ma co ukrywać: znacznie ułatwił mi jazdę, zwłaszcza podczas stromych podjazdów, których na trasie sporo. Jeśli będziecie chcieli odpocząć podczas jazdy, to w Zell am See wstąpcie do delikatesów Petera Lumpiego na głównym deptaku. Kupicie u niego wszystkie specjały z lokalnego szlaku dziedzictwa kulinarnego – Via Culinaria. Jeśli lubicie boczek, wędzonkę z jelenia, regionalny chleb, wiejskie masło, ser piwny prosto z hal czy też wielokrotnie nagradzane szlachetne trunki regionalne – to miejsce jest punktem obowiązkowym.

2. Stań na lodowcu

Kitzsteinhorn to jedyny lodowcowy ośrodek narciarski Ziemi Salzburskiej, a położona na wysokości 3029 m n.p.m. górna stacja kolejki jest najwyższym punktem. Na tym trzytysięczniku zaliczanym do Top of Salzburg znajduje się najwyższy taras widokowy, z którego zobaczycie dziką przyrodę Parku Narodowego Wysokie Taury i najwyższe góry Austrii na czele ze szczytem Grossglockner sięgającym 3798 m n.p.m. Poza tym na Kitzsteinhornie nawet latem (są leżaki do opalania) poczujecie się jak zimą: są śniegowa plaża i lodowy bar. Ubierzcie się cieplej!

3. Ruszaj na szlak

Wybrałem się na trekking z lamą, a koleżanka dostała do wyprowadzenia alpakę. Takie spacery po tutejszych dolinach są atrakcją dla tych, którzy wolą spokojniej spędzić czas (lamy i alpaki raczej się toczą, niż idą, kaprun-burgi.at). Jednak w tym roku, od 4 lipca do 10 września, możecie wybrać się na zupełnie inną jednodniową wyprawę Kitzsteinhorn Explorer Tour przez cztery strefy klimatyczne. To trasa od doliny aż do lodowca i z przewodnikiem, który opowie, jak powstaje lodowiec, gdzie możecie znaleźć orła przedniego oraz orłosępa brodatego czy też jak udaje się szarotce alpejskiej oraz skalnicy przetrwać w alpejskich warunkach. Nie trzeba wcześniej rezerwować miejsca, wystarczy być we wtorek o godz. 9.30 przy stacji dolnej Kitzsteinhorn. Wędrówka potrwa niecałe 3 godz. Po niej możecie się wybrać na kolejną – z przewodnikiem parku narodowego po świecie trzytysięczników.

4. Naucz się jodłowania

Górską szkołę jodłowania prowadzi młody nauczyciel Thomas Reitsamer. Jego półtoragodzinne warsztaty w otoczeniu gór na szczycie Schmittenhöhe (1965 m n.p.m.) z roku na rok przyciągają coraz więcej uczniów – ma ich z całego świata. Zresztą Thomas nie tylko uczy różnych technik wołania, ale też prawidłowego oddychania, a przy okazji mówi o historii jodłowania. Zajęcia prowadzi w lipcu i w sierpniu, chętni spotykają się przy dolnej stacji kolejki na szczyt Schmittenhöhe. Szczegóły: diejodelschule.at.

5. Zrelaksuj się

Możecie to zrobić tak jak ja na jeziorze Zeller – pływając statkiem MS Schmittenhöhe i popijając wino, zachwycać się widokiem malowniczych miasteczek, albo wskoczyć do jeziora (jest tak czyste, że woda nadaje się do picia) z deską do SUP – pływania z wiosłem – i odprężyć się podczas jogi na tejże desce. Podczas półtorej godziny przejdziesz trening harmonii ciała i ducha. Jeśli wolisz odpoczynek w cieplejszej wodzie, zajrzyj do Tauern Spa – najnowocześniejszego ośrodka w Austrii. To 11 basenów termalnych, 10 saun i łaźni parowych, a także bary z przekąskami. Idealne na zakończenie dnia. 

INFORMATOR

DOJAZD

Najszybciej samolotem. Lotnisko w Salzburgu znajduje się 80 km od Zell am See-Kaprun, do którego dojedziecie np. pociągiem, bilet ok. 100 zł.

NOCLEG Hotel Das Alpenhaus Kaprun położony jest u stóp góry Kitzsteinhorn, pokój od ok. 350 zł. Możecie tu wypożyczyć rowery elektryczne, alpenhaus-kaprun.at.

Nocując w hotelu lub pensjonacie, dostaniecie Zell am See-Kaprun Card. Uprawnia
ona do wielu zniżek, bezpłatnych przejazdów lokalnymi kolejkami linowymi i autobusami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *