Porady

23 lutego 2018

Alarm smogowy! Radzę, jaką wybrać maskę

Tagi: , , , , , ,

Trujące chmury docierają już wszędzie. Niestety, nasze prawo jest bardzo łagodne wobec smogu. To, co w Europie jest stężeniem alarmowym, w Polsce jest „umiarkowanym stanem powietrza”. Tymczasem według Europejskiej Agencji Środowiska mieszkańcy niektórych regionów Polski wdychają rocznie tyle rakotwórczego benzopirenu, ile znajduje się w 2580 papierosach.

Smog nie uznaje granic. Zanieczyszczone powietrze potrafi przemierzać tysiące kilometrów, z kontynentu na kontynent. Toksyczne chmury znad Pekinu docierają do Los Angeles, a po drodze zasłaniają niebo nad otoczoną rafą koralową wyspą Hajnan na Morzu Południowochińskim. Trudno mi sobie wyobrazić raj spowity w szarej mgle, niebo nad chińskimi Hawajami pamiętam tylko niebieskie. Jak się jednak okazuje, świat zmienia się szybciej, niż myślimy.

O tym, że w powietrzu wisi trujący pył, wiadomo od co najmniej kilkunastu lat. Na świecie przeprowadzono już tysiące badań na temat wpływu zanieczyszczeń na nasz organizm. Smog podobnie jak w średniowieczu morowe powietrze jest przyczyną chorób i rosnącej śmiertelności. A jednak są tacy – urzędnicy, przedsiębiorcy, całe rządy. Ich wszystkich należałoby wysłać do Chin, żeby poczuli pekiński smog, który wgryza się wszędzie i wisi w powietrzu bez przerwy przez kilkanaście dni. Wszystko tonie w szarożółtym pyle – rewelacyjna sceneria do filmu o zagładzie Ziemi. Tyle że jest to prawda. Jakiś czas temu chińska telewizja pokazała dziewczynkę, która zgubiła się w smogu. Władze nie udają już, że problemu nie ma. Chińczycy zamykają cementownie i fabryki, wstrzymują ruch na autostradach i lotniskach, powołano policję antysmogową. 22-milionowa stolica Chin dusi się mimo tych działań. Musimy zacząć żyć jak Azjaci, w maseczkach.

Jak wybrać maskę

DOPASOWANIE

Maska musi idealnie przylegać do twarzy, tak aby spełniała swoje zadanie.

ZAWÓR WENTYLACYJNY

Ułatwia oddychanie i zapobiega parowaniu i gromadzeniu wilgoci. Maski, które nie zawierają zaworów wydechowych, w przypadku bardziej intensywnej aktywności fizycznej mogą gromadzić więcej wilgoci i utrudniać prawidłowe oddychanie.

FILTR

Ważne, żeby filtrował małe cząstki pyłu (0,3 mikrometra). Maski chroniące przed smogiem muszą mieć specjalnie do tego przeznaczony filtr węglowy, a nawet kilka warstw filtracyjnych zatrzymujących szkodliwe pyły. Zwykłe papierowe maseczki nie wystarczą. Można za to kupić antysmogowe maseczki jednorazowe – sprawdzą się, gdy w zanieczyszczonym powietrzu przebywacie np. jedynie kilka godzin.

HIGIENA

Maseczki, również te z wymiennymi filtrami, należy często myć. Stykają się one z twarzą, zbierając wszelkie zabrudzenia i pot, a także makijaż.

Maska dla aktywnych

Jeśli jeździsz na rowerze, biegasz, aktywnie spędzasz czas, powinieneś mieć specjalną maskę do uprawiania sportu, która gwarantuje odpowiedni dopływ powietrza. Podczas różnych aktywności oddychamy intensywniej i maska nie powinna stawiać zbyt dużego oporu w przepływie powietrza.

Powietrze pod kontrolą

Jeśli wolisz sam mieć powietrze pod kontrolą, możesz kupić podręczny miernik stężenia zanieczyszczeń (w tym pyłów PM 2,5 i PM 10), np. Laser Egg. Dzięki zastosowanemu akumulatorowi litowo-jonowemu działa aż 8 godz. i można go zabrać nawet na koniec świata.

Wybierz maskę dla siebie

1. RZ MASK

Zapinana jest na rzep i wyposażona w filtr węglowy, który chroni przed najdrobniejszymi pyłami (zatrzymuje 99,9 proc. zanieczyszczeń z powietrza), i dwa zawory ułatwiające oddychanie.

To maska popularna wśród motocyklistów i rowerzystów. Jest usztywniana w okolicy nosa, chroni także przed zimnem. Cena: 125 zł (wraz z dodatkowym filtrem).

 

2. RESPRO

Bardzo popularne maski.

Mogą przypominać zwykłą chusteczkę wiązaną na twarzy, wyposażoną w filtr z węglem aktywnym zatrzymującym jednak tylko większe cząstki (PM10).

Taką maskę można prać, filtr jest niewymienny. Lepsze są modele Cinqro oraz Techno z wersjami miejskimi (Urban) oraz dla aktywnych (Sports). Mają lepsze filtry.

Cena: od 100 do 250 zł.

 

3. CITYMASK

Chroni przed najdrobniejszymi szkodliwymi pyłami (w tym PM 2,5).

Wyposażona jest w filtr węglowy (wersja droższa o kilka złotych). Półmaska pokryta jest specjalną warstwą włókniny osłonowej, przez co wydłuża się jej żywotność.

Dzięki umieszczeniu dwóch zaworów na boku można ją złożyć i schować do kieszeni nie uszkadzając jej.

Cena: od 11 zł.

 

4. CAMBRIDGE

Ta maska zatrzymuje 99,9 proc. zanieczyszczeń (w tym PM10, PM2,5, nawet PM0,3), a także bakterie i wirusy.

Stworzyli ją specjaliści z brytyjskiego ministerstwa obrony, by chronić żołnierzy przed zagrożeniami chemicznymi, jądrowymi i biologicznymi.

Wyposażona jest w filtr z aktywnym węglem. Idealna dla rowerzystów. Cena: 135 zł.

 

5. VOGMASK

Wyglądem przypominają maseczki lekarskie (zaczepiane są o uszy), ale chronią zdecydowanie lepiej, zatrzymując 99,9 proc. zanieczyszczeń z powietrza.

Są wielokrotnego użytku, nie mają wymiennych filtrów. Wyposażone są w zawory ułatwiające oddychanie.

Ponoć można ich używać przez 300 godz. A potem wyprać ręcznie. Cena: od 90 zł do 140 zł.

 

 

ŚCIĄGNIJ APLIKACJĘ I KONTROLUJ JAKOŚĆ POWIETRZA!

Jakość powietrza w Polsce

Tę aplikację stworzył Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, na bieżąco pokazuje stan powietrza w całym kraju.

Kanarek

Jakość powietrza podawana jest w skali procentowej, gdzie 100 proc. oznacza „zły”. Dane nałożone są też na mapach, diagramach i wykresach. Korzysta z danych GIOŚ.

Zanieczyszczenie powietrza

Również oparta na danych GIOŚ, a więc można sprawdzać stopień zanieczyszczeń w całej Polsce.

Plume AIr Report

Dzięki tej aplikacji sprawdzicie stan powietrza w 200 miastach na całym świecie, w tym w Nowym Jorku, Los Angeles, Londynie, Pekinie, Bombaju, Tokio i Paryżu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *