Niemcy, Traveler

16 września 2017

Jak przeżyć Oktoberfest, największe piwne dożynki na świecie

Tagi: , , , ,

Gigantyczne kolejki spragnionych piwoszy codziennie ustawiają się przed wejściem do mieszczących nawet 10 tys. gości namiotów rozstawionych na błoniach Teresy (Theresienwiese) w Monachium. To tu każdego roku we wrześniu podczas Oktoberfest (w tym roku od 16 września do 3 października) wyrasta piwne miasto, do którego przybywa blisko 6 mln amatorów złocistego trunku. I to z całymi rodzinami, bo monachijskie piwne dożynki to rozrywka nie tylko dla rubasznych tatusiów wznoszących toasty wielkimi litrowymi kuflami nazywanymi tu Maß. To także rozrywka dla dzieci, które mogą się pobawić w lunaparku.

Beer stein carrying world record

– Ale o godz. 20 muszą już opuścić teren. Wieczorem na błoniach bawią się tylko dorośli – mówi Anita Schwarz spod Monachium, która od 25 lat jest kelnerką na tej imprezie. Ale w jej przypadku wrażenie robi zupełnie inna liczba: 19. Ta niepozorna kobieta jest mistrzynią świata i rekordzistką Guinnessa w liczbie niesionych kufli z piwem. Potrafi unieść piramidę z 19 pełnych Maß ważących 45 kg i przenieść ją na dystansie 40 m! Gdy na Oktoberfest ktoś pyta o „Anitę”, nikt nie ma wątpliwości, o kogo chodzi.

– Czy klienci dają mi napiwki? Oczywiście. Zresztą gdyby ich nie zostawiali, mogłabym o nich zapomnieć i długo by czekali na swój kufel – śmieje się Anita. Podpytuję ją o tę niezwykłą siłę. – Nie spędzam dużo czasu na siłowni. Wystarczy, że od wiosny zaczynam regularną gimnastykę i pompki, trochę biegam, dźwigam ciężarki. Dzięki temu, i dobrym butom, podczas Oktoberfest znacznie szybciej roznoszę piwo. Kocham to święto, wielu gości przyjeżdża na nie od lat. Jeden z panów zaprosił mnie nawet na lot balonem w podziękowaniu za dobrą obsługę – dodaje.

Od sportu do piwa

Szybkość kelnerek ma znaczenie. Każdego roku podczas dożynek w 14 rozstawionych namiotach roznoszą ponad 6 mln litrów piwa z sześciu tradycyjnych monachijskich browarów: Spaten-Franziskaner-Bräu, Augustiner, Paulaner, Hacker-Pschorr, Hofbräu, Löwenbräu. Aby się go napić, trzeba mieć miejsce przy stole, które można zarezerwować z wyprzedzeniem, albo ustawić się w kolejce i czekać. – Żeby biesiadować, trzeba mieć miejsce siedzące. Jeśli ktoś nie chce stać w kolejce, może uśmiechnąć się do któregoś gościa, by ze swoją ekipą nieco ścisnął się na ławie – radzi Anita.

Oktoberfest rozpoczyna się pochodem prowadzonym przez burmistrza Monachium. To właśnie on w pierwszą beczkę wbija kranik i wypowiada słowa O’zapft is! co w dialekcie bawarskim oznacza „odszpuntowana”. Potem rozpoczyna się festyn.

Pierwszy Oktoberfest odbył się w Monachium w październiku 1810 r. z okazji ślubu bawarskiego księcia Ludwika z księżniczką Teresą, od której imienia nazwano błonia. Wtedy były to wyścigi konne, powtarzane co roku. W 1872 r. ze względu na lepszą pogodę przeniesiono święto na wrzesień. Kilka lat później władze miasta zezwoliły na sprzedaż piwa i dziś mało kto pamięta, że święto miało przed laty sportowy charakter. – Chyba że zawodami nazwiemy prześciganie się w ilości wypitego piwa – zauważa Anita.

Jak zachowywać się na Oktoberfest – radzi Anita Schwarz 

1. Zjedz, zanim wypijesz

Podczas dożynek w namiotach podawane jest nie tylko dobre piwo, ale i jadło. Dlatego nie pij na pusty żołądek. Skosztuj tradycyjnych kurczaków z rożna, kiełbasek czy bawarskiego mięsa. Polecam sałatkę ziemniaczaną, pierogi i strudel jabłkowy. Będziesz miał siły na dłuższe świętowanie.

2. Przyjdź bez torby

Przy stołach w namiotach nie można siedzieć z dużym bagażem, więc plecak czy torbę zostaw
w domu. Poza tym w takim tłumie są też kieszonkowcy, dlatego zabierz ze sobą tylko gotówkę na piwo i dowód osobisty.

3. Nie baw się kokardą

Kokarda wywiązana w pasie dziewczyny ubranej w tradycyjny strój to nie tylko ozdoba. Ona ci powie, czy możesz ją poderwać. Kokarda po prawej stronie oznacza, że dziewczyna jest zajęta, po lewej – że wolna, z tyłu to wdowa, a z przodu – że dziewica.

4. Przewietrz się

Jeśli poczujesz, że przeholowałeś z piciem, wyjdź z namiotu i pospaceruj. Napij się mocnej kawy albo skorzystaj z leżanek ustawianych przez Bawarski Czerwony Krzyż.

5. Nie wynoś kufla

To zabronione. Kufle Maß muszą pozostać w namiotach, ponieważ ich wynoszenie uznawane jest przez browary za kradzież. Kufel na pamiątkę można kupić.

6. Serce z piernika dla ukochanej

To tradycja. Ogromne serca z piernika z napisem Ich liebe Dich wręcza się ukochanej osobie. Ta przed zjedzeniem zakłada je najpierw na szyję. Wtedy inni panowie wiedzą, że jest zajęta. Wszyscy flirtują na Oktoberfest. Niektórzy na pewno nie wrócą sami do domu.

7. Wybierz namiot dla siebie

Polecam piwo Augustiner produkowane przez najstarszy browar w Monachium. Napijecie się go w namiotach Augustiner-Festhalle i Fischer-Vroni. Studenci zaś najchętniej bawią się w namiocie Schottenhamel. Najwięcej turystów z całego świata spotyka się w namiocie Hofbräu-Zelt, który często jest przepełniony. Dlatego zamiast wchodzić głównym wejściem, spróbujcie od tyłu. Są tam mniejsze drzwi i mniej ludzi.

8. Tańcz, ale nie na stole

W każdym namiocie jest orkiestra, która codziennie od południa gra bawarską muzykę. Taniec na stołach jest zabroniony, ale każdy może wskoczyć na ławy, kołysać się, śpiewać i wznosić toasty.

9. Przyjdź w tygodniu

Sobota i niedziela to dni, w które najtrudniej będzie ci znaleźć miejsce przy stole, a więc mała szansa, że napijesz się piwa. Dlatego jeśli nie lubisz tłoku, przyjdź na błonia Teresy w tygodniu.
I pamiętaj, że wtorek jest dniem rodzinnym. Wtedy rodzice i dzieci mogą liczyć na tańsze jedzenie!

Tego nie wiesz o Oktoberfest 

goście wypijają: 

6 mln litrów piwa,

80 tys. litrów wina,

30 tys. butelek szampana.

zjadają:

500 tys. pieczonych kurczaków,

120 tys. kiełbasek.

gubią: 

Każdego roku podczas festynu piwosze gubią kilka tysięcy przedmiotów. Do biura rzeczy znalezionych najwięcej trafia okularów i telefonów komórkowych. Ale są też sztuczne szczęki czy kule inwalidzkie. To ostatnie znalezisko może potwierdzać uzdrawiającą moc piwa.

Cena piwa

Litr piwa podawany w tradycyjnym kuflu Maß w tym roku będzie kosztował ponad 10 euro. Jeśli nie podacie odliczonej kwoty, nie liczcie na resztę. Ta zostaje w kieszeniach kelnerek jako napiwek. Za piwo i jedzenie płaci się gotówką.

Za potrzebą

Jeszcze w latach 80. ub. w. pod stołami zamontowane były ponoć rynienki, do których można było zrobić siusiu, nie przerywając biesiady. Zlikwidowano je ze względów higienicznych. Dzisiaj na gości czeka ponad 1500 toalet.

Tradycyjny strój

Spódnica, fartuch, gorset i biała bluzka to tradycyjny strój Dirndl zakładany na Oktoberfest przez panie. Panowie wkładają zaś szyte ręcznie krótkie bawarskie skórzane spodnie na szelkach (Lederhose). Nosi się je w komplecie ze specjalnymi, wiązanymi z boku butami, koszulą i kubrakiem.

Jak dojechać: 

Z dworca kolejowego liniami U4 i U5 metra U-Bahn, przystanek Theresienwiese. Namioty Oktoberfest są otwierane o godz. 10 i zamykane o 22.30.

Michał Cessanis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *