Sri Lanka

15 września 2017

10 miejsc, które warto zobaczyć na Sri Lance

Tagi: , , , ,

Szukacie pomysłu na wakacje zimą? Sri Lanka to moja ulubiona wyspa w Azji, idealna do odpoczynku o każdej porze roku. Jednak najważniejsze to dobrze zaplanować wyprawę, bo Sri Lanka wcale nie należy do najtańszych krajów Azji. Może się więc okazać, że jadąc z biurem podróży wyjdzie wam taniej niż podróż na własną rękę. Co więcej, wybierając się z biurem podróży, np. z Itaką, możecie dolecieć bez przesiadek z Warszawy do Kolombo.

Co warto zobaczyć na tej wspaniałej wyspie pełnej cudnych parków narodowych, pysznego jedzenia, najpiękniejszych plaż na świecie i przesympatycznych mieszkańców?

Poniżej moja subiektywna lista „must see”

1. Galle

Twierdza w Galle na południowo-zachodnim wybrzeżu uznawana jest za największą fortyfikację wzniesioną przez Europejczyków w Azji. 427 lat temu fundamenty fortu stawiali Portugalczycy, a rozbudowali go w XVII w. Holendrzy, potem przejęli Brytyjczycy. Dziś przyjeżdża się tutaj na pyszne owoce morza.

2. Nuwara Elija

Nazywana Małą Anglią ze względu na liczne herbaciane wzgórza i fabryki tegoż napoju należące do Brytyjczyków. Świetne miejsce na trekking.

3. Kandy

To kulturalna stolica kraju. Największą atrakcją jest Świątynia Zęba, w której przechowuje się najświętszą relikwię buddystów – ząb Buddy. W Kandy warto też poszukać taniego rękodzieła.

4. Sinharaja

Ostatni pierwotny las deszczowy na Sri Lance i jeden z ostatnich na świecie. Ocalał dzięki temu, że otoczony z trzech stron rzekami jest trudno dostępny. Biolodzy oceniają, że ponad połowa mieszkańców tego lasu, spośród fauny i flory, żyje tylko w tym miejscu.

5. Parki narodowe

Na Sri Lance jest aż 25 parków narodowych (m.in. Minneriya, Wasgamuwa, Somawathiya, Kaudulla), w których można podpatrywać życie słoni, bawołów wodnych, krokodyli, lampartów i ptaków. Wejścia do nich nie są tanie – ok. 25 dol. za osobę plus np. 35 dol za dżipa.

6. Sigirija

Tę ogromną powulkaniczną skałę, na której szczycie są ruiny starożytnego pałacu i twierdzy, wciąż badają archeolodzy. Z jej wierzchołka rozciąga się niezwykle zielona panorama wyspy.

7. DambulLa

Do tego miasta przyjeżdża się oglądać Złotą Świątynię wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO, pochodzącą z I w. p.n.e. W 80 jaskiniach zobaczycie 150 posągów Buddy.

8. Polonnaruwa

Jedna z dawnych stolic Sri Lanki (była nią od XI do XIII w.). Zobaczycie ruiny miasta, a także rzeźby, posągi, resztki pałaców i świątyń.

9. Szczyt Adama

Położony na południu Cejlonu uważany jest za miejsce święte przez wyznawców wielu religii. Na szczycie (2243 m n.p.m.) znajduje się świątynia z odciskiem stopy: Śiwy (dla hinduistów), Buddy (dla buddystów), Adama (dla muzułmanów)
czy św. Tomasza (dla chrześcijan indyjskich). Wejście na szczyt zajmuje ponad 3 godz.

10. Tangalle

Miasto na południu słynie z najpiękniejszych plaż na Sri Lance. To świetne miejsce do odpoczynku, bo rzadko przyjeżdżają tutaj zorganizowane grupy turystów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *