Portugalia

27 lipca 2017

Mój subiektywny ranking TOP 10 Portugalii

Tagi: , ,

Z czym kojarzy mi się Portugalia? Zrobiłem spis 10 rzeczy, bez których nie wyobrażam sobie mojego ulubionego kraju.

1. Kogut to symbol Portugalii, reprezentuje uczciwość, zaufanie i honor. Legendę o kogucie z Barcelos zna każde dziecko. Historia miała się wydarzyć w miejscowości Barcelos, na północy kraju. Pewien mężczyzna został niesłusznie oskarżony o kradzież srebrnej zastawy z przyjęcia. O jego niewinności zaświadczył upieczony kogut leżący na stole. Ptak ożył i zapiał.

2. Suszony dorsz, czyli bacalhau. Można kupić go wszędzie. Kawałki ryby najpierw konserwowane są w słonej wodzie, następnie suszy się je na słońcu. Powstają w ten sposób twarde, szare płaty o intensywnym zapachu.

3. Fatima. Sto lat temu, przed wydarzeniem religijnym w 1917 r., na wzgórzach wokół Fatimy pasły się owce. Objawienia, które uznał Kościół, zmieniły to miejsce. Pobudowano kościół z miejscowego wapienia, powstały hotele i niezliczone sklepy z pamiątkami. Dziś ok. 40 proc. zagranicznych turystów spędzających urlop w Portugalii udaje się do Fatimy.

4. Babeczki pastéis de Belém. Słynne babeczki pastéis de Belém mają długą historię – ich receptura pochodzi z klasztoru Hieronimitów w dzielnicy Belem. Kiedy rozwiązano zakony, produkcja deseru przeniosła się do budynku, który dziś nazywany jest Pastéis de Belém lub też Antiga Confeitaria de Belém. W tym miejscu babeczki są wypiekane nieprzerwanie od 1837 r. Cena ciasteczek pastéis de Belém to 1,10 euro. Jeśli zamówimy sześć babeczek, to dostaniemy je w kartonowej tubie.

5. Smutne i melancholijne fado jest wyznacznikiem portugalskiej duszy. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „fatum” – los. Istnieją dwa podstawowe style fado: styl z Lizbony oraz styl z Coimbry. Wieczór w casa de fado jest żelaznym punktem wizyty w stolicy Portugalii. Wiele domów fado jest w dzielnicy Bairro Alto i w Alfamie – gdzie narodził się gatunek.

6. Cristiano Ronaldo to najpopularniejszy sportowiec świata, symbol swojego kraju jak kiedyś Bardotka we Francji. Na Maderze, gdzie 5 lutego 1985 r. urodził się Cristiano, jest Muzeum Cristiano Ronaldo.

7. Azulejos. Przepiękne malowane kafelki, którymi dekorowano domy wewnątrz i na zewnątrz. Pochodzą z Mauretanii, ale z czasem tak wtopiły się w krajobraz Portugalii, że stały się jej symbolem. W Lizbonie istnieje ich muzeum – Museu Nacional do Azulejo. Na płytkach w tonacji biało-niebieskiej są przedstawione sceny z historii Portugalii.

8. Porto. Trunek nosi nazwę miasta, ale nie jest tam produkowany. Pochodzi ze stromych tarasowatych wzgórz w głębi lądu i winnic wzdłuż brzegów oceanu. Wina w stylu porto produkowane są też m.in. w USA, Francji, Australii, jednak nazwa porto lub port zastrzeżona jest tylko do oryginału.

9. Sardynki. Najlepsze są grillowane, podawane niemal we wszystkich restauracjach. W sklepach do wyboru znajdziecie też mnóstwo zapuszkowanych sardynek: w oleju, w sosie własnym, na ostro i na słodko, rzadziej niż gdzie indziej w Europie w sosie pomidorowym. Portugalczycy podają je z ziemniakami. A podczas obchodów dnia św. Antoniego, patrona Lizbony, te rybki serwowane są na każdym kroku.

10. Eléctrico „28” to symbol Lizbony i najlepszy przewodnik po mieście. Tramwaj z wagonikami sprzed II wojny światowej wspina się i przeciska wąskimi uliczkami Alfamy, mija indiańskie delikatesy, afrykańskich fryzjerów, chińskie sklepy, słynny Feira da Ladra („Targ Złodziei”). Dalej kościół św. Antoniego, na którego miejscu stał kiedyś dom rodzinny świętego. Katedra Se, plac do Comercio, Rua Augusta. Pod górę i znowu na dół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *