Porady

11 lipca 2017

Zaszalej przed studiami, wyrusz w podróż życia!

Tagi: , , ,

Wyjazdy na gap year, czyli kilkumiesięczną przerwę od nauki, stają się coraz bardziej popularne wśród nastolatków, którzy zanim pójdą na studia, wolą lepiej poznać świat. Radzę, jak przygotować się na taką wyprawę.

Według danych American Gap Association 90% nastolatków podejmuje decyzję o gap year ze względu na chęć zdobycia cennego doświadczenia, 85% z nich chce zwiedzać świat i poznawać inne kultury, a ponad 40% osób deklaruje chęć nauki języka obcego. Prym w kwestii wyjazdów na gap year wiodą młodzi Skandynawowie, z których już co drugi decyduje się na taką formę rozwoju.

Poniżej zbiór 10 najważniejszych porad, jak przygotować się do gap year:

  1. Przygotuj swój budżet

W pierwszych miesiącach aklimatyzacji przydadzą się oszczędności. Wykorzystaj czas w szkole czy na studiach na podjęcie dodatkowej pracy.

  1. Określ cel swojego gap year

Zastanów się, co chcesz osiągnąć dzięki gap year. Cel pozwoli ci nie zmarnować żadnej chwili i owocnie spędzić czas. Poznanie nowych kultur, nauka języka obcego, pomoc innym, zdobycie doświadczenia czy zarobek – każdy z tych celów wymaga skonkretyzowanych przygotowań.

  1. Obierz kierunek

To od ciebie zależy, gdzie zdecydujesz się na wyjazd: do jednego lub kilku miejsc, czy wyjedziesz zagranicę, czy do innego miasta w Polsce. Jeśli interesuje cię ta ostatnia opcja, sprawdź „lokalnego Erasmusa”, czyli Program Mobilności Studentów i Doktorantów Most.

  1. Zaplanuj swój czas na miejscu

Zdecyduj, w jaki sposób osiągniesz swój cel. Stawiasz sobie za cel pomoc innym? Wybierz Wolontariat Europejski w ramach programu Erasmus+. Chcesz nauczyć się języka obcego? Wyjedź z EF Polska do jednej z 46 szkół na zagraniczny kurs językowy (nowe kursy rozpoczynają się w każdy poniedziałek roku). Chcesz zdobyć doświadczenie? Zostań Cultural Care Au Pair.

  1. Zbieraj informacje o miejscu docelowym

Zainwestuj w przewodniki turystyczne, poświęć czas na tematyczne blogi czy filmy dokumentalne. Im więcej dowiesz się o twojej destynacji oraz panujących tam zwyczajach, tym łatwiej zaaklimatyzujesz się po przyjeździe. Naucz się też kilku podstawowych zwrotów, które przełamią lody w kontakcie z lokalną społecznością.

  1. Zaplanuj przejazdy i noclegi

Przed podróżą sprawdź najdogodniejsze połączenia podróżnicze, jak międzynarodowe bilety lotnicze RTW czy kolejowe Interrail Pass. Zastanów się też nad noclegiem. Czy będziesz mieszkać u rodziny goszczącej, skorzystasz z couchsurfingu, a może wynajmiesz mieszkanie?

  1. Zabezpiecz swoje finanse

W ramach przygotowań załóż sobie konto walutowe, kantor elektroniczny, wyrób sobie karty płatnicze przynajmniej dwóch typów. Pamiętaj, że nie wszędzie bankomaty to rzecz powszechna, dlatego też czasem będziesz potrzebować gotówki.

  1. Zadbaj o formalności

Przed wyjazdem sprawdź datę ważności paszportu i dowodu osobistego. Pamiętaj o wizach i szczepieniach, które są obowiązkowe w wielu krajach. Wykup dodatkowe ubezpieczenie, które pokryje koszty wypadku, choroby lub kradzieży podczas podróży.

  1. Upewnij się o swoim bezpieczeństwie

Sprawdź komunikaty w aktualnościach MSZ i pobierz aplikację iPolak. Dzięki ostrzeżeniom dla podróżujących w czterostopniowej skali, zorientujesz się czy wybrany kraj jest bezpieczny dla turystów. Aplikacja posiada również przycisk S.O.S. z telefonem alarmowym do najbliższej polskiej placówki.

  1. Jedź w podróż życia i ciesz się przygodą!

Pamiętaj, że twój gap year zależy wyłącznie od ciebie. Bądź otwarty na nowe wrażenia, nowe kontakty i przygody. Ciesz się nowymi doświadczeniami i dziel się tymi niezapomnianymi chwilami z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *