Chiny

9 sierpnia 2016

Święto Qixi, czyli chińskie walentynki

Tagi: , , ,

Siódmego dnia siódmego miesiąca w chińskim kalendarzu księżycowym (w tym roku 9 sierpnia) przypada tradycyjne święto zwane „Qixi” (czyt. cisi). Święto to obchodzą głównie dziewczęta, dlatego też nazywane bywa również „Świętem Dziewcząt” albo „Świętem Córek”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Święto Qixi jest jednym z najbardziej romantycznych chińskich świąt. W dniu 20 maja 2006 roku zostało ono wpisane na listę narodowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Teraz zdarza się określanie Qixi potocznie mianem „chińskich Walentynek”.

Skąd się wzięło Święto Qixi? 
Według legendy, raz w roku, wieczorem siódmego dnia siódmego miesiąca kalendarza księżycowego Niebiańska Tkaczka spotyka się na Moście Srok ze swoim ukochanym Pasterzem. Oboje są bohaterami starej chińskiej legendy. Tkaczka jest piękną i mądrą pół-boginią. Ziemskie kobiety proszą ją zatem tego dnia o mądrość, zręczność, ale i szczęśliwe małżeństwo.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zwyczaje związane ze Świętem Qixi
Dziewczęta składają w ten romantyczny wieczór ofiary Niebiańskiej Tkaczce. Na specjalnych ołtarzykach umieszczają owoce będące darami dla boginki. Proszą ją przy tym o mądrość i zręczność, a przede wszystkim o miłość i udane małżeństwo. W dawnych czasach małżeństwo było bardzo ważnym czynnikiem decydującym o udanym życiu kobiety, więc wszyscy spoglądali tego dnia w niebo i wznosili modły o małżeńskie szczęście.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Siew w intencji poczęcia syna
Według starej tradycji, kilka dni przed Świętem Qixi kobiety wysiewają nasiona zbóż, aby w ten sposób prosić o narodziny syna.

Tradycyjne potrawy związane ze Świętem Qixi
Jest wiele tradycyjnych potraw serwowanych z okazji Święta Qixi, ale najsłynniejsze jest ciasteczko zwane „qiaoguo”, które występuje w różnych kształtach. „Qiaoguo” robione jest z oleju, mąki, cukru i miodu. Z okazji Qixi jada się również różnego rodzaju owoce. Najbardziej charakterystyczne pozostają jednak „qiaoguo” i arbuzy pocięte w różne kształty. Z wyrobu „qiaoguo” najbardziej słyną miasta w prowincji Zhejiang: Hangzhou, Ningbo czy Wenzhou. Wieczorem w dniu obchodów Qixi całe rodziny zbierają się w wysprzątanych ogródkach, wykładają na stolikach „qiaoguo”, nasiona lotosu i orzechy wodne, rozmawiają i mile spędzają czas.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

źródło: polish.cri.cn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *