Polska

30 czerwca 2016

Debata: „Piąta Strona Świata” – jak podróżować cyfrowo w XXI wieku?

Tagi: , ,

Jak podróżujemy w XXI wieku, a jak podróże będą wyglądały za 10 czy 20 lat? W jaki sposób rewolucja cyfrowa odmieniła życie współczesnych podróżników? O tym rozmawiałem z moimi gośćmi Miasteczka Myśli, cyklicznego projektu Orange Polska.

Orange_Miasteczko_Mysli1

„Piąta strona Świata” oznacza dla mnie docieranie w różne miejsca, do ludzi, zagłębianie się w różne historie, ale także korzystanie z nowych technologii, które powodują, że podróżowanie staje się łatwiejsze, że nie martwimy się o wiele rzeczy, które możemy załatwić przez wyjazdem, cieszyć się w trakcie wyjazdu, a po powrocie opublikować zdjęcia czy filmy” – powiedział prowadzący debatę Michał Cessanis z National Geographic Traveler, redaktor portalu podróżniczego NaWalizkach.com.pl.

Piotr Muszyński, wiceprezes Orange Polska ds. operacyjnych przyznał, że uwielbia podróże, zwłaszcza motocyklowe i nawet wtedy używa nowoczesnych technologii. A gdy sam wyjechać nie może, wpisuje do przeglądarki hasło „wirtualne podróże” i bez problemu znajduje mnóstwo stron opracowywanych przez podróżników.

Technologie w służbie ŚDM

Piotr Muszyński zwrócił uwagę, że setki tysięcy młodych pielgrzymów z całego świata przygotowuje się na spotkanie z papieżem zupełnie inaczej niż 30 lat temu.

„Dzisiaj priorytetem dla nas wszystkich było zapewnienie technologicznego wsparcia, polegającego na tym, żeby pielgrzymi mieli zasięg, żeby sieć (teleinformatyczna – PAP) miała określoną pojemność dla bardzo wielu ludzi na bardzo ograniczonej przestrzeni, z których każdy będzie chciał skorzystać ze smartfona” – podkreślił Piotr Muszyński.

Zwrócił przy tym uwagę, że kiedyś młodzież wysyłała bliskim pocztówki, a teraz korzysta z aplikacji do błyskawicznego przygotowania i rozsyłania fotografii czy filmów.

Dosadne przeżywanie w jakości HD

Z danych przekazanych PAP przez Orange Polska wynika, że użytkownicy mobilnej sieci OPL przesyłają przez komórki ponad 240 TB danych dziennie. To 2,5 raza więcej niż 20 lat temu w całej światowej sieci. Aby zapewnić łączność pielgrzymom i służbom obsługującym ŚDM (służby porządkowe, techniczne, nadawcy radiowo – telewizyjni, itp.) wybudowano 390 km łączy światłowodowych. Dzięki nim możliwa będzie obsługa imprezy w miejscach uroczystości, w tym emisja sygnału telewizyjnego w jakości HD – SDI. W Brzegach, gdzie papież Franciszek odprawi mszę dla pielgrzymów, powstaje sieć 68 wysp technologicznych z wieżami nagłośnieniowymi i telebimami.

„Nie wyobrażamy sobie, żeby młodym ludziom nie dać możliwości zobaczenia z bliska na ekranie tego, co będzie się działo 800-1000 metrów od nich” -podkreślił wiceprezes Muszyński. Według niego w ten sposób technologia umożliwia „dosadne przeżywanie tego, co kiedyś działo się tylko w świecie wyobraźni”.

Orange_Miasteczko_Mysli2Jan Mela: najważniejsi są ludzie

Według Jana Meli, podróżnika i ambasadora Światowych Dni Młodzieży w Polsce, wydarzenie to będzie doskonałą okazją do przekazywania na cały świat informacji o bieżących wydarzeniach czy dyskutowania o współczesnych dylematach wiary. Jan Mela przyznał, że czuje się bardziej pielgrzymem niż podróżnikiem, gdyż – jak wyjaśnił – zawsze stara się przekazać innym „dobrą energię, uśmiech, jakieś błogosławieństwo”.

„Bóg mi pokazywał, że warto ludziom ufać. Człowiek zawsze jest blisko Boga, a On zawsze jest blisko ludzi” – powiedział Jan Mela.

Turystyka rodzajem konsumpcji

„Współczesna turystyka to jest niestety rodzaj konsumpcji” – ocenił dr hab. Mirosław Pęczak, kulturoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem, aby czerpać z podróży cenne wartości nie wolno „nastawiać się na kolekcjonowanie wrażeń”. Podkreślał, że znacznie cenniejsze jest „spotykanie i doświadczanie innych ludzi”.

Kulturoznawca stwierdził, że Światowe Dni Młodzieży w Polsce „to wydarzenie niezwykłe” oraz że to „bardziej zlot niż pielgrzymka”. Przypomniał też, że wprowadził je papież Jan Paweł II, który „też był podróżnikiem” i chciał, aby „ludzie zobaczyli się i porozumieli”.

„Jest w tym wartość, gdyż poznanie drugiego człowieka jest wartością” – podkreślił dr Mirosław Pęczak.

Orange_Miasteczko_Mysli4

Królowie blogosfery, czyli „Busem przez świat”

Świat wirtualnych wypraw otwierają przed internautami m.in. Karol Lewandowski i Aleksandra Ślusarczyk, którzy od 6 lat podróżują po świecie starym, kolorowym busem. Odwiedzili do tej pory ponad 50 państw na 5 kontynentach, wydając średnio 8 USD dziennie.

„Jak wyruszaliśmy w pierwszą podróż, to wydawało nam się, że technologie nie są nam potrzebne” – przyznał podczas debaty „Piąta strona Świata” Karol Lewandowski. Wspominał też, że przed pierwszą podróżą wszyscy jej uczestnicy planowali pojechać nad jezioro i wyrzucić telefony do wody. Nie zrobili tego, bo komórki mogły przydać się po powrocie. Teraz korzystają z nowych technologii, przygotowując podróże, realizując je oraz opisując. Niektóre można śledzić online.

XXXI Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 26 – 31 lipca br. w Krakowie. Ich tematem są słowa: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7).

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *