Gadżety, Porady

29 października 2015

Dynia królową Halloween. Zobacz, jak w prosty sposób zrobić lampion!

Tagi: , ,

Symbolem Halloween jest dynia. Można z niej przyrządzić nie tylko ozdobny lampion, ale też pyszny jesienny krem lub ciasto!

Podczas pobytu w Salem – tuż przed Halloween – wszędzie widziałem straszące dynie wyglądające przez okna domów, na gankach wisiały czarownice, zjawy, upiory i wilkołaki. Możecie o nich przeczytać w tekście Salem: Halloween w mieście czarownic.

W tym roku postanowiłem sam zrobić upiorny lampion. Z pozoru jego wykonanie wydaje się proste, ale wszystko zależy od narzędzi, którymi posłużymy się do jej wykrojenia. Podstawą jest ostry nóż z dobrze wyprofilowaną i wygodną w użyciu rękojeścią. Dynia jest bowiem warzywem o grubiej skórce i gęstym miąższu, co utrudnia wykrojenie pożądanych przez nas kształtów. W przygotowaniu lampionu jak i pokrojeniu dyni doskonale sprawdzą się noże np. firmy Victorinox do warzyw i owoców. Na codzień używam ich w kuchni. Ostre jak diabli!

Dynia4

Jak zrobić lampion z dyni?

  • Wybierając dynię zwróć uwagę czy ma regularne i gładkie kształty – taka będzie najlepszym materiałem na lampion. Aby równo wykroić wzór najłatwiej najpierw narysować go na dyni lub użyć gotowego szablonu, który znajdziemy w internecie.
  • Na początku należy odciąć górną część dyni z ogonkiem, która posłuży jako przykrywka lampionu. Następną czynnością jest wydrążenie miąższu wraz z pestkami ze środka dyni. Pestki można oczyścić z włóknistych części warzywa i wysuszyć – będą idealne do porannego musli. Miąższ, po oddzieleniu od włókien, można wykorzystać do przyrządzenia kremu z dyni.

dynia2

  • Narysowany wzór posłuży do wycięcia otworów w dyni. Do wykrojenia wzoru można użyć noża z zaokrąglonym ostrzem, co ułatwi nam wycięcie bardziej skomplikowanych wzorów i buziek.
  • Na koniec wnętrze dyni można natrzeć zapachowymi olejkami, dzięki czemu mieszkanie wypełni się przyjemnym aromatem. Do środka dyni wstawiamy niewielką świeczkę.

Dynia1

  • Gotowe!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *