Porady

22 lutego 2015

Pasażer zawsze ubezpieczony

Tagi: , , , , ,

Lufthansa_Boeing747_8foto6Podróż lotnicza to nie tylko wielka frajda, ale czasami także niemiłe niespodzianki. Jak ubezpieczyć się na wypadek turbulencji nie tylko w samolocie?

Zbyt dużo pasażerów zgłoszonych na lot, opóźniony lub odwołany rejs, a do tego zgubiony bagaż. Czy można ubezpieczyć się od wszelkich zdarzeń, jakie mogą nas spotkać, podróżując samolotem? – Na pewno trzeba się ubezpieczyć, ale warto wiedzieć, że nie każda polisa zapewni nam święty spokój, gdy podczas wyprawy coś pójdzie nie tak – mówi Andrzej Bućko, prawnik z warszawskiego oddziału Federacji Konsumentów. Pieniądze na pewno otrzymamy w przypadku rezygnacji z imprezy turystycznej czy biletu lotniczego.

A co z innymi sytuacjami? Bućko radzi, by wszyscy podróżnicy przed wylotem przeczytali choć raz rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z 2004 r. określające zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania czy opóźnienia lotu. Bo mało kto wie, że wówczas należy się nam odszkodowanie, ale też posiłki, napoje, dwie rozmowy telefoniczne czy możliwość wysłania e-maila. A co jeszcze powinniście wiedzieć? Sprawdźcie poniżej.

Na pytania czytelników Travelera odpowiada Magdalena Oszczak z AXA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji SA.

1. Na jakich trasach lotniczych opłaca się wykupić ubezpieczenie, które zagwarantuje nam wypłatę pieniędzy np. za opóźnienie czy odwołanie lotu?

Ubezpieczenie opóźnienia lotu warto wykupić zawsze, bez względu na to, czy jest to podróż po Europie, czy transatlantycka. Trzeba tylko pamiętać, że dotyczy ono lotów rejsowych – regularnych, a nie przewozów czarterowych. Warto wiedzieć, że ubezpieczenie opóźnienia lotu jest częścią pakietu ubezpieczeń podróżnych, nazywanego potocznie Travel (w zakres którego wchodzi ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance, NNW, bagażu podróżnego, OC).

2. Czy kupując bilet lotniczy, automatycznie zostajemy ubezpieczeni przez przewoźnika, czy raczej trzeba wykupić samemu ubezpieczenie podróżne.

Nie jesteśmy automatycznie ubezpieczani. Na stronie przewoźnika można wykupić ubezpieczenie, chociaż radzę wejść bezpośrednio na strony internetowe towarzystw ubezpieczeniowych i porównać oferty, zanim na klawiaturze komputera wciśniemy klawisz enter.

3. Co w przypadku, gdy kupujemy najtańszy bilet lotniczy, który jest bezzwrotny, a jednak rezygnujemy z podróży. Jest ubezpieczenie, które zagwarantuje nam zwrot pieniędzy?

Tak, ubezpieczenie od rezygnacji z biletu lotniczego. Dla ubezpieczyciela nie ma żadnego znaczenia, czy bilet zakupiony jest w tanich, czy regularnych liniach. W przypadku nagłych zdarzeń, jak: nieszczęśliwy wypadek, nagłe zachorowanie, przedwczesny poród, śmierć, poważna szkoda w miejscu zamieszkania, można skorzystać z ubezpieczenia i odzyskać koszty zakupu biletu.

4. Czy otrzymam pieniądze z ubezpieczenia, w przypadku gdy nie zostanę wpuszczony do samolotu przez nadkomplet pasażerów?

Nie ma takiego ubezpieczenia. Jednak w przypadku nadkompletu pasażerów podróżnemu należy się odszkodowanie regulowane przez Unię Europejską. Pasażer ma prawo do odszkodowania w wysokości od 250 do 600 euro – w zależności od długości trasy i zwrotu pieniędzy za bilet.

5. Co w przypadku odwołanego/opóźnionego lotu? Można się ubezpieczyć na taką ewentualność czy raczej liczyć na odszkodowanie od przewoźnika?

Można się ubezpieczyć w przypadku opóźnienia lotu, najczęściej dotyczy to opóźnień powyżej 5 godzin. W przypadku odwołania lub opóźnienia wielogodzinnego to przewoźnik zobowiązany jest do pokrycia kosztów transportu do hotelu, kosztów noclegu i wyżywienia.

6. Jaka jest szansa na odszkodowanie, gdy spotyka nas taka sytuacja: mamy bilety z Hiszpanii do Brazylii. Do Hiszpanii musimy dolecieć z Polski inną linią lotniczą, która w ostatniej chwili odwołuje lot i nie załapujemy się już na kolejną podróż.

Ubezpieczyć się można od rezygnacji z lotu z przyczyn wymienionych w warunkach ubezpieczenia, a więc także od takiej sytuacji. Warto pamiętać, że ubezpieczeniu podróżnemu podlega bowiem lot łączony.

7. Jak najkorzystniej ubezpieczyć bagaż i na jaką kwotę maksymalnie można to zrobić?

Standardowa suma ubezpieczenia bagaży to 200–400 euro, ale można się ubezpieczyć również na 1 tys. euro.

8. Jeśli przewozimy samolotem bardzo cenne rzeczy, takie jak biżuteria, szklane przedmioty, instrument muzyczny, można je doubezpieczyć?

Niestety nie. Ubezpieczenie bagażu podróżnego dotyczy rzeczy codziennego użytku zabieranych w podróż. Wartościowe rzeczy, takie jak złoto, srebro, platyna, środki płatnicze (np. karty kredytowe i debetowe), biżuteria, zegarki, klucze, antyki, zbiory kolekcjonerskie, są wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej. Z przedmiotów wartościowych ubezpieczyć możemy sprzęt elektroniczny: telefony, aparat fotograficzny, kamerę czy laptop.

Tekst ukazał się w National Geographic Traveler nr 2/2015 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *