Polska, Traveler

20 sierpnia 2014

Pobiegnij mazura!

Tagi: , , , , , ,

Skoczny, wirujący i z przytupem. Charakteryzuje nas Polaków tak jak tango Argentyńczyków. Do tego mazur to prawdziwie męski taniec. A więc… prosimy do tańca!

Mazowsze_mazur1

Mazowsze_mazur2Mazur to harce konia, a nie omdlewający walc. Z przytupami, podskokami i ułańskim zakończeniem, gdy obcas uderza o obcas. W mazurze popisują się panowie, ich partnerki są jedynie pięknym uzupełnieniem – tłumaczy Wioletta Milczuk, kierownik baletu w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze”. – Owszem, zdarza się, że w melodiach do mazura są fragmenty spokojniejsze, ale w zdecydowanej większości są pełne temperamentu cechującego Polaków. Kroki są posuwiste, płynne, eleganckie, a jednocześnie pełne fantazji, rozmachu i dynamiki. W tańcu są hołubce, młynki, węże, łańcuszki, przyklęki, błyskawiczki i wiele, wiele innych figur.

Jak mówią tancerze Mazowsza, Mazura się biega, a nie tańczy. Najczęściej po kole za prowadzącą parą. Zaczyna się go zewnętrznymi nogami – tak jak w polonezie. Improwizacja jest mile widziana, bo nie tylko kroki się liczą, lecz także ruchy rąk podkreślające temperament, spojrzenie, uśmiech… – Kaśka, schowaj kciuk, ręka dłuższa, dłoń lekko podniesiona. Robert, bądź bardziej szarmancki, adoruj partnerkę. Prowadź ją, i.. raz, dwa, trzy, i… Hej, ha, dalej – instruuje tancerzy Mazowsza Wioletta Milczuk. A więc biegnijmy mazura!

OBEJRZYJCIE FILM:


Figury taneczne

Błyskawiczka

Tancerze wirują wokół osi pary – tymi samymi bokami do siebie, prawą ręką tancerz przytrzymuje lewą rękę tancerki. Jej prawa ręka pozostaje wolna.

Tancerz na kolano

Tancerz z naskoku klęka na kolano, podając partnerce prawą rękę. Tancerka zaś krokiem podstawowym obiega partnera w koło.

Hałubczyk w parze!

W tej figurze tancerze ustawieni prawymi lub lewymi bokami w ruchu wirowo-obrotowym wykonują zewnętrznymi nogami hołubczyki. Hołubiec to uderzenie w powietrzu, w wyskoku, jednej nogi o drugą i odrzucenie jej do boku.

Mazur krok po kroku

Krok posuwisty w przód

W przedtakcie na „i” lekki wyskok w górę z jednoczesnym wyrzuceniem nogi w przód. 1. Palcami po podłodze przejście w przód; 2. Uniesienie nad podłogę nogi tylnej; 3. Płaskie przesunięcie do przodu całego ciała na prawej nodze.

Krok podstawowy

To biegochód, nazywany także krokiem zasadniczym. 1. Krok prawą nogą w przód z lekkim naskokiem; 2. Przejście na lewą nogę wydłużonym krokiem w przód; 3. Krok prawą nogą w przód.

Tekst ukazał się w National Geographic Traveler nr 8/2013

zdjęcia: Mazowsze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *