Włochy

2 czerwca 2014

Sycylia — wyspa o wielu obliczach

Tagi: ,

Poszukiwanie miejsca, gdzie tysiące lat historii naznaczone nie tylko licznymi zabytkami, ale także dziesiątkami dialektów i języków słyszanych na niemal każdym kroku, warto rozpocząć od Sycylii. Tę największą z wysp Morza Śródziemnego zamieszkuje obecnie około 5 milionów ludzi, którzy utrzymują się przede wszystkim z turystyki, rolnictwa i rybołówstwa.

Sycylia

Klimat śródziemnomorski z ciepłymi i suchymi latami oraz łagodnymi zimami, pozwala, aby malowniczo kwitły sady, gdzie przeważają gaje oliwne i pomarańczowe. Przemysł na Sycylii, podobnie jak w niemal całej południowej Italii, nie jest zbyt rozwinięty. Dlatego też wyspa to miejsce cenione przez turystów ceniących kontakt z naturą, z dala od zgiełku wielkich miast i kombinatów przemysłowych.

Również miłośnicy historii i dawnych kultur na wyspie znajdą dla siebie wiele atrakcji, w tym zabytki wpisane do katalogu obejmującego Obiekty Światowego Dziedzictwa UNESCO: Dolina Świątyń (Valle dei Templi), Villa Romana del Casale, Wyspy Liparyjskie, Syrakuzy czy miasta późnego baroku z doliny Noto. W tych miejscach można znaleźć najwybitniejsze przykłady greckiej sztuki i kultury, ślady obecności Rzymian i oczywiście siłę oraz urok natury pod postacią siedemnastu wysp i wysepek pochodzenia wulkanicznego. Warto nadmienić, że na Sycylii znajdują się trzy aktywne wulkany, z najbardziej znaną Etną na czele. Wulkan ten, na którym w porze zimowej bieli się od śniegu, jest także najwyższym szczytem wyspy – 3323 m n.p.m.

Ślady wielu kultur przetrwały także w lokalnych społecznościach. Do dziś na wyspie można poczuć się jak w okolicach legendarnej wieży Babel. Sycylia – słoneczna wyspa – to dla wielu turystów przybywających tu z niemal całego świata doskonała alternatywa wobec kurortów znajdujących się w północnej Afryce czy innych wysp Morza Śródziemnego. Cefalu – miasteczko zwane perłą sycylijskiego wybrzeża – kusi piaszczystymi plażami leżącymi u stóp potężnej skały La Rocca.

Miłośnicy imprez i nocnego życia znajdą wiele pubów, restauracji i dyskotek, gdzie w międzynarodowym towarzystwie będą mogli bezpiecznie bawić się do białego rana. Co ważne, równie łatwo można porozumieć się i po włosku, i w języku angielskim. Doskonała kawa, lokalne wino, długo dojrzewające sery, przepyszne pomarańcze z ekologicznych upraw, desery (w tym słynne nadziewane kremem canolli) ryby i owoce morza – Sycylia to także miejsce przyjazne miłośnikom sztuki kulinarnej oraz łasuchom.

Mniej niż trzy godziny na pokładzie samolotu z Polski wystarczą, aby przenieść się w świat, gdzie teraźniejszość łączy się z tysiącami lat historii, gdzie piaszczyste plaże sąsiadują z wulkanicznymi szczytami. Sycylia kusi i zachęca…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *