Hongkong

3 maja 2014

Wróżba mistrza Ho

Tagi: , , , , , ,

Jestem w dzielnicy Sheung Wan nazywanej Chinatown Hongkongu, gdzie można kupić najróżniejsze roślinne specyfiki lecznicze i najdziwniejsze suszone ryby. Jednak ja chcę spotkać się z jednym z tutejszych wróżbitów, który na podstawie liczb stawia horoskopy.

Hongkong_mistrzHo1

Klientami mistrza Ho (a także wielu innych wróżów w całym Hongkongu) są głównie biznesmeni, którzy przed podpisaniem kontraktów wartych miliardy dolarów chcą skorzystać z przepowiedni z bambusowych patyczków chim.

Hongkong_mistrzHo5

W drodze do niego zamieniam kilka zdań z taksówkarzem, 50-letnim Walhonem Wongiem. Ten mąż i ojciec dwojga dzieci przyznaje, że zna mistrza i że jego przepowiednie zawsze się sprawdzają. – Zdarza mi się, że chodzę do niego przed zagraniem w lotto, albo gdy mam problemy rodzinne. Sprawdza się to, co mówi, typuje też dobre liczby i dwa razy wygrałem pieniądze – przechwala się.

Hongkong_mistrzHo2

Mistrz Ho klientów przyjmuje przy świątyni Man Mo, która jest jednym z najstarszych i najważniejszych miejsc kultu w Hongkongu. Poświęcona Manowi – bogu urzędników i Mo – bogu sztuk walki i wojny. Tutaj też Hongkończycy modlą się o fortunę. W tej niewielkiej świątyni zapach kadzideł niemal obezwładnia. Pod sufitem wiszą wielkie spiralne kadzidła, które palą się nawet przez kilka tygodni. Dymią też mniejsze kadzidełka powtykane w naczynia z brązu.

Hongkong_mistrzHo4

Staję przed ołtarzem, biorę w dłonie drewniane naczynie z patyczkami chim i nim potrząsam. Podnoszę pierwsze drewienko, które wypada, zapamiętuję liczbę i udaję się na spotkanie z mistrzem Ho.

Hongkong_mistrzHo8

Przed jego skromnym gabinetem z boku świątyni, ogromny plakat zachęca do wykupienia za 60 hongkońskich dolarów (ok. 25 zł) seansu. Ho jest specjalistą numerologii, stawia horoskopy szczęścia miesięczne, roczne, a nawet na 10 lat. A za 500 hongkońskich dolarów analizuje pięć chińskich żywiołów (drewno, ogień, ziemia, metal i woda).

Hongkong_mistrzHo7

Podaję mistrzowi liczbę z patyczka chim i datę urodzenia. W chińskim horoskopie jestem koniem. Od Ho słyszę, że najważniejsza jest moja ciężka praca, wytrwałość i dbanie o zdrowie oraz noszenie kolorowych ubrań. A fortuna i sława dopiero mnie spotkają. Może więc w roku konia (choć drewnianego) coś się zmieni?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *