Polska

21 maja 2012

Dinozaur z Krasiejowa kibicuje piłkarzom

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

W krasiejowskim stanowisku paleontologicznym naukowcy odkryli najstarszego i prawdopodobnie największego kibica polskiej reprezentacji. Amficelias, bo o nim mowa, ma 60 metrów długości, 12 metrów wysokości, prawie 150 milionów lat i… zawiązany na szyi 22-metrowy szalik polskiej reprezentacji.

Amficelias jest największym odkrytym dotąd dinozaurem, jaki kiedykolwiek stąpał po Ziemi. Jego model w skali 1:1 można podziwiać w juraparku w Krasiejowie na Opolszczyźnie.

Widok dinozaura z szalikiem wzbudza spore zainteresowanie wśród odwiedzających park. Wielu turystów robi sobie zdjęcia na tle Amficeliasa. – Szkoda, że podczas Euro nie może kibicować na stadionach – śmiał się Artur Zakrzewski, który do Krasiejowa przyjechał z Wrocławia wraz z żoną i córką i tak jak i ja, ustawił się do zdjęcia.

Tymczasem opiekunowie najstarszego kibica liczą, że jego gigantyczny doping przyniesie sukces reprezentacji Polski w piłce nożnej.

To jednak niejedyny element piłkarski w juraparku w Krasiejowie, ale też tych w Solcu Kujawskim i Bałtowie. We wszystkich trzech parkach podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej powstaną rodzinne strefy kibica.

Kilka dni temu odwiedziłem jurapark w Krasiejowie, w którym jest największy zbiór modeli dinozaurów w Polsce. W pawilonie paleontologicznym zgromadzono zaś wykopane szczątki tych olbrzymich zwierząt sprzed milionów lat. Zabezpieczono największe w Europie skamieniałości triasowych płazów i gadów, które można oglądać przez przeszkloną podłogę.

Wizyta w dinoparku to idealna rozrywka dla całej rodziny. Wrażenie robią nie tylko zwierzaki. Są też place zabaw, restauracja, plaża z kąpieliskiem. Jednak największe wrażenie, poza dinozaurami rzecz jasna, robią dwie najnowsze atrakcje parku: kino 5D oraz prehistoryczne oceanarium, w którym na koniec zwiedzania wielka ryba przebija szybę akwarium, a na widzów leje się woda. Efekty są tak realistyczne, że zwiedzający aż krzyczą z przerażenia!

Historia wykopalisk

Odkrywka w Krasiejowie zyskała światową sławę dzięki licznym znaleziskom triasowych kręgowców. Stan zachowania okazów, ich liczba i różnorodność pozwoliły na rozpoczęcie prac badawczych, które trwają do dziś. Wśród wielu wydobytych okazów opisano między innymi nowego pradinozaura nazwanego Silesaurus opolensis. Jego szczątki zgromadzono m.in. w budynku Stowarzyszenia Miłośników Krasiejowa, do którego warto zajrzeć w drodze do juraparku.

Pierwsze kości triasowego płaza – metopozaura, znalazły się w zbiorach Instytutu Paleobiologii na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. W 1993 roku na teren wyrobiska w Krasiejowie przyjechał prof. Jerzy Dzik wraz ze swoim magistrantem Andrzejem Kaimem. To miejsce wskazał im inny paleontolog zajmujący się skamieniałościami ze Strzelec Opolskich – dr Robert Niedźwiedzki. Pierwsze godziny ku zdumieniu poszukiwaczy przyniosły znalezisko czaszki rybożernego gada – fitozaura. Od tamtej pory w Krasiejowie prowadzone były prace wykopaliskowe na wielką skalę.

Poszukiwania nabrały tempa po roku 2000. Opracowanie płazów z Krasiejowa stało się tematem pracy magisterskiej Tomasza Suleja. Dzięki wsparciu finansowemu Cementowni Górażdże rozpoczęły się systematyczne wykopaliska. Prof. Jerzy Dzik zaprosił do współpracy studentów z Uniwersytetu Opolskiego. Obecnie działa tam Zakład Paleobiologii i pod kierownictwem prof. dr hab. Adama Bodziocha prowadzi się wykopaliska w Krasiejowie. Po trzech latach prac materiały pozyskane przez Instytut Paleobiologii PAN zostały wstępnie opracowane i przygotowano ekspozycję w warszawskim Muzeum Ewolucji. Jej najatrakcyjniejszymi elementami, oprócz oryginalnych eksponatów, są rekonstrukcje naturalnej wielkości głównych przedstawicieli fauny krasiejowskiej wykonane przez Martę Szubert.

Prace paleontologiczne w Krasiejowie trwają dalej. Więcej informacji na ten temat: Instytut Paleobiologii PAN

historia wykopalisk pochodzi ze strony juraparkkrasiejow.pl