Holandia

5 kwietnia 2012

Tulipan „Maria Kaczyńska” zakwitnie za kilka dni

W największym na świecie ogrodzie Keukenhof pod Amsterdamem już kwitną kwiaty. Do 20 maja można tu podziwiać aż 7 milionów tulipanów, hiacyntów, żonkili i narcyzów. A W alei sław oglądać m.in. tulipany odmiany „Maria Kaczyńska”. – Zakwitną za kilka dni – zapewnia Sylwia, przewodniczka po ogrodzie. Posadzone są obok kwiatów Władimira Putina i Swietłany Miedwiediew. Ten rok w ogrodzie poświęcony jest Polsce. Promują nas Chopin, Jan Paweł II i… Mariusz Pudzianowski.

Keukenhof już od sześćdziesięciu dwóch lat przyciąga miliony turystów z całego świata. Kolorowe kobierce rozścielone pośród majestatycznych drzew w parku i nad wodą, budzą prawdziwy zachwyt, a do tego jeszcze wystawy kwiatów w pawilonach, ogrody inspirujące, stworzone dla miłośników ogrodnictwa, by mogli czerpać z nich pomysły do swoich własnych ogrodów i ogródków, a także specjalne atrakcje dla dzieci – w Keukenhof można spędzić cały dzień, nie nudząc się ani chwili.

– Na stałe mamy zatrudnionych 30 ogrodników, a przez dwa miesiące w roku, kiedy ogród otwarty jest dla zwiedzających, jest łącznie 850 pracowników – opowiada Sylwia. Żeby zwiedzić Keukenhof, potrzeba kilku godzin, bo ogród zajmuje ponad 30 hektarów.

Ogrodnicy mają tu co robić. Jesienią w ogrodzie wysadzają ręcznie 7 milionów cebulek dostarczanych przez holenderskie firmy ogrodnicze, które posiadają tzw. królewską gwarancję. Rośnie tu 2 500 drzew w 87 gatunkach. Ale Keukenhof to również największy w Holandii park rzeźb i najczęściej fotografowane miejsce na świecie.

– W ubiegłym roku odwiedziło nas ponad 9 tysięcy turystów z Polski. Łącznie mieliśmy aż 900 tysięcy gości. Mamy nadzieję, że w tym sezonie Polaków będzie jeszcze więcej – dodaje Sylwia.

Maria Kaczyńska w alei sławnych kwiatów

Kształty, kolory i zapachy kwiatów zachwycają. Przechodzimy do alei sław, gdzie rośnie wiele „znanych” tulipanów nie tylko ze świata kultury i polityki, ale też z kreskówek. Są m.in. Władimir Putin, Myszka Miki, Kaczor Donald, teletubisie, Peter Paul Rubens,  Swietłana Miedwiediew i Maria Kaczyńska.

Tulipana, nazwanego cztery lata temu imieniem naszej pierwszej damy,  wyhodował Holender Jan Ligthart. Odmiana posiada barwę kremową, a jej przygotowanie zajęło Ligthartowi 18 lat. Jest zarejestrowana przez Holenderskie Królewskie Powszechne Stowarzyszenie dla Cebul Kwiatowych jako jedna z 4500 odmian tulipanów. Kwiat jest odporny na niskie temperatury i nagłe zmiany pogodowe.

– Już za kilka dni tulipany „Maria Kaczyńska” powinny zakwitnąć, zazwyczaj rozkwitają w drugiej połowie kwietnia – wyjaśnia Sylwia.

Polska promocja: Chopin z kwiatów, Pudzian i figura Jana Pawła II

Ale w tym roku nie tylko tulipany przyciągają do ogrodu turystów. Od kilku lat, co roku główna wystawa w ogrodzie podporządkowana jest innemu tematowi przewodniemu. W tym roku w ogrodzie promuje się nasz kraj pod hasłem „Polska – Sercem Europy”.

Jedną z atrakcji jest ogromny portret z kwiatów (12 x 20 m),  przedstawiający Chopina. Do jego ułożenia zużyto 50 tysięcy cebulek. Tulipany właśnie rozkwitają. W hali wystawienniczych jest też fortepian otoczony kwiatami i fiat 126p.

Pomiędzy głównym wejściem do ogrodu a zwodzonym mostkiem można także oglądać ekspozycję „Duch Solidarności” poświęconą zmianom w naszym kraju. A w ogrodowej restauracji są napisy „smacznego” i zdjęcia polskich starówek.

Polskę promuje też siłacz Mariusz Pudzianowski, którego tekturową postać ustawiono przy wejściu do jednego z pawilonów oraz manekin papieża Jana Pawła II. – To chyba przesada – słyszałem komentarze zniesmaczonych Polaków.

Ciekawostki o Keukenhof

historia

W XV w. tereny dzisiejszego ogrodu należały do holenderskiej księżnej Jakoby z Bawarii, która spędzała tutaj sporo czasu, głównie polując. Zbierano tu zioła dla zamkowej kuchni, stąd też nazwa Keukenhof – „ogród kuchenny”.

Dzisiejszy ogród założył w 1949 r. ówczesny burmistrz Lejdy,
z inicjatywy hodowców i eksporterów cebulek, którzy w ten właśnie sposób – „na żywo”, chcieli zaprezentować swój towar. Z biegiem lat w ogrodzie pojawiły się też rośliny wieloletnie, krzewy i nowe drzewa.

Układ przestrzenny majątku Keukenhof, który był wówczas w posiadaniu bogatej rodziny kupieckiej Van Pallandt – w stylu angielskiego ogrodu krajobrazowego – powstał jeszcze  w 1850 r. wg wcześniejszego projektu znanych architektów krajobrazu, ojca i syna Zocherów, tych którzy stworzyli też m.in. amsterdamski Vondelpark. Beukenlaan (Aleja Bukowa)
z majestatycznymi drzewami, tak jak i pierwsze kanały, pochodzą z tego właśnie okresu. W 1999 r. ogród powiększono o 4 ha, na których powstały, m.in. Ogród Konwencjonalny w kształcie wachlarza, otoczony murem Ogród Zamkowy oraz labirynt.

wystawy w pawilonach

Co roku w Keukenhof odbywa się ponad 20 wystaw kwiatów w pawilonach m.in. największa na świecie Wystawa Lilii i  Wystawa Orchidei z tysiącami kwitnących storczyków.

21 IV Parada Kwiatów

Tradycyjna parada kwiatów regionu „cebulowego”. Jest najbardziej znaną paradą w Holandii. Platformy i bogato udekorowane kwiatami pojazdy przejeżdżają 40-kilometrowy odcinek drogi
z Noordwijk do Haarlem, przy akompaniamencie maszerujących orkiestr. Wieczorem pięknie oświetlone platformy można podziwiać w Haarlem.

godziny otwarcia i ceny biletów w 2012 r.

Ogród otwarty jest od 22 marca do 20 maja codziennie w godz. 8.00-19.30

(kasy czynne do godz. 18.00).

Dorośli:  14,50 euro

Dzieci 4 – 11 lat:   7 euro

jak dojechać?

Keukenhof położony jest w regionie upraw cebulek pomiędzy Amsterdamem i Hagą połączonych autostradami: A4 i A44. Z A4 należy zjechać zjazdem 4, następnie drogą N207 kierować się na Lisse, natomiast z A44 należy zjechać zjazdem 3 Noordwijkerhout/Lisse i kierować się drogą N208 również na Lisse. Po dotarciu do Lisse kierowcy z łatwością odnajdą drogę do Keukenhof dzięki drogowskazom z napisem „Keukenhof”.

W okresie otwarcia łatwo jest dojechać do Keukenhof korzystając z komunikacji publicznej. Uruchamiane są specjalne linie autobusowe, którymi można dojechać z lotniska Schiphol oraz z Lejdy i Hagi. Najprościej i najszybciej dojechać autobusem linii 58.