Cypr

6 marca 2012

Wielkanoc na wyspie słońca

Wielkanoc to najważniejsze święto w liturgicznym kalendarzu Cypryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Jej obchody są bardzo radosne, spektakularne, spędzane w gronie rodziny, przyjaciół i turystów, którzy często są zapraszani do świętującego domostwa. Wielkanoc przypada w pierwszą niedzielę następującą po pierwszej pełni księżyca po wiosennym przesileniu. W tym roku wypada od 13 do 16 kwietnia.

Kościoły Ortodoksyjne nie uznały reformy kalendarza liturgicznego dokonanej przez rzymskiego papieża Grzegorza i dla celów liturgicznych uznają wciąż Juliański Kalendarz. Nadejście Wielkiego Tygodnia oznacza początek intensywnych przygotowań porządkowo – kulinarnych do świąt.

Kobiety pieką ciasta serowe „flaouna”, inne ciasta i chleby świąteczne. Dzieci zbierają żółte stokrotki, którymi będą farbować pisanki na intensywny kolor. Potem, przy świątecznym stole będą walczyć na ugotowane na twardo jajka – pisanki. Zabawa polega na stukaniu jajkiem o jajko tak, aby rozbić skorupkę jajka przeciwnika. Kto wygra temu pisane jest szczęście.

Od poniedziałku we wszystkich domach odbywają się generalne porządki. W Wielki Piątek od samego rana młode dziewczęta dekorują kościoły różnokolorowymi kwiatami i przygotowują grób Chrystusa.

Kościół św. Łazarza w Larnace, lokalne społeczności, zwłaszcza wiejskie, rywalizują na najpiękniej przygotowany grób Pana. Aż do soboty w kościołach wierni czuwają przy grobie Chrystusa, a uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczynają się już o północy z soboty na niedzielę.

W niedzielę rano wszyscy się weselą ze Zmartwychwstania Pańskiego. Niedziela i poniedziałek wielkanocny to dni radosnych nabożeństw kościelnych, a także ucztowania w gronie rodziny, przyjaciół i turystów, którzy są bardzo mile widziani przy świątecznych stołach Cypryjczyków.

Więcej o Cyprze: visitcyprus.com