Chiny

22 listopada 2011

Wyspa Hainan: brama piekieł (nowa galeria)

Tagi: , , , , ,

Położona na Morzu Południowochińskim wyspa i jednocześnie chińska prowincja Hainan to jedno z ulubionych miejsc odpoczynku turystów z całego świata. Większość z nich  przylatuje do miejscowości Sanya. Powód jest oczywisty: najpiękniejsze plaże w Chinach. Wyspa nazywana jest chińskimi Hawajami. I nie bez powodu kurort Sanya trzykrotnie gościł najpiękniejsze kobiety z całego świata podczas wyborów Miss World.

ZOBACZ WYSPĘ NA ZDJĘCIACH

Na wyspie właśnie rozpoczyna się sezon wypoczynkowy. Temperatura sięga 40 stopni Celsjusza (stąd określenie „brama piekieł”), a na plażach trudno znaleźć wolny leżak. Opalają się głównie Rosjanie, którzy opanowali jedną z trzech zatok Sanyi: z głośników dobiega rosyjska muzyka, nazwy sklepów napisane są cyrylicą. Ale wystarczy wybrać inną plażę, by znaleźć się wśród Chińczyków chowających się w zacienionych knajpkach, popijających kokosowe drinki i śpiewających karaoke.

A w małych rodzinnych hotelach na Sanyi, jak ten, który wybrałem z przewodnika – Sunny Sanya Familly Inn – można liczyć na niedrogi pokój z dodatkowymi atrakcjami: na palmach w ogrodzie skaczą małpy, a po pokojach biegają jaszczurki. Taki urok tropików…

Jednak jeszcze do niedawna wyspa nie kojarzyła się ze słońcem, ciepłym morzem i pięknymi widokami. Bo prowincja Hainan była miejscem zsyłki dla przeciwników komunistycznego reżimu. Chociaż komuniści próbowali rozwijać wyspę wzdłuż szlaków wytyczonych przez Japończyków, to osiągnęli mizerne rezultaty. Powód? Położenie Hainanu z dala od stałego lądu i subtropikalny klimat, grożący tajfunami. Poza tym wyspa uchodziła na kontynencie za niebezpieczny „koniec świata”, nadający się tylko dla zesłańców.

Dopiero w 1988 r. sytuacja zmieniła się. Wówczas Hajnan został ustanowiony odrębną prowincją, a wyspa otrzymała status Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zachęcającej do inwestowania poprzez m.in. ulgi podatkowe.

[tb_google_map]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *