Polska, Samoloty

24 czerwca 2011

Przyleciał samolot ze snów

Tagi: , , , , , , ,

Boeing 787 DreamlinerPrzy dźwiękach motywu muzycznego z „Gwiezdnych wojen”, na lotnisku im. Chopina w Warszawie wylądował w piatek, 24 czerwca Boeing 787 Dreamliner. Ten najnowocześniejszy samolot świata ma latać w barwach Polskich Linii Lotniczych LOT.

Miałem okazję zobaczyć najnowsze dziecko Boeinga. Do Warszawy przyleciał model testowy, bez wyposażenia kabiny pasażerskiej. Samolot wciąż jest w fazie certyfikacji. Kiedy zobaczymy gotowe egzemplarze?

Dostawy dla LOT są opóźnione już o ponad trzy lata. Jednak prezes spółki Marcin Piróg zapewniał, że w przyszłym roku B787 pojawi się na niebie w barwach naszego narodowego przewoźnika. Warto dodać, że przy okazji nowego samolotu, zmieni się malowanie maszyn LOT. Statecznik będzie teraz granatowy z białym żurawiem i biało-czerwoną flagą u dołu. Znikną także granatowe pasy malowane na poziomie okien.

Dreamliner jest przełomem w lotnictwie. Nowoczesna konstrukcja, zaawansowane technologicznie silniki Rolls-Royce, lekkie kompozytowe materiały, z których wykonana jest kabina pasażerska, obniżony poziom hałasu – to tylko niektóre cechy nowego samolotu.

W zamówionych przez LOT samolotach będą trzy klasy: biznes z 18 fotelami, premium economy – 21 foteli oraz klasa ekonomiczna z 213 fotelami. Bedzie także nowoczesny sprzęt audio-video i nowe menu. Do tego większe niż w innych modelach okna z funkcją zaciemnienia i energooszczędne oświetlenie. Producenci zapewniają również, że w kabinie pasażerskiej będzie niższe, zbliżone do ziemskiego ciśnienie.

Ale czy dostawy Boeinga znowu sie nie opóźnią? – Zapewniam, że w przyszłym roku Dreamliner będzie przewoził pasażerów LOT – powiedział mi Marcin Piróg. Czy za te trzy lata spóźnienia producent samolotu poniósł finansowe konsekwencje, np. płacił kary umowne? – Szczegółów nie mogę podać, bo jest to tajemnicą handlową. Mogę jedynie powiedzieć, że porozumieliśmy się z Boeingiem – dodał prezes PLL LOT.

Na koniec dowcip, jaki przekazywali sobie dziennikarze zaproszeni na prezentację samolotu:

– Skąd wzięła się nazwa Dreamliner?

– Z tego, że szefowie Boeinga – zamiast dotrzymywać terminów dostaw – przez trzy lata śnili…

TAK WYGLĄDA BOEING 787 DREAMLINER

no images were found

[tb_google_map]